Poznaj Warszawę socrealistyczną

Poznaj Warszawę socrealistyczną

Wysokie budynki z wielkoformatowymi przeszkleniami, nowoczesna architektura drapaczy chmur, ledowe oświetlenie mieniące się w mocnych kolorach… czy możecie we współczesnej Warszawie poczuć jeszcze klimat dawnych lat? Otóż tak! W stolicy żyje jeszcze duch powojennego, socrealistycznego miasta. Wybierzcie się na wycieczkę, odkrywając zakątki Śródmieścia i zajrzyjcie do jednego z muzeów, by przeżyć niezwykłą podróż wehikułem czasu.

Socrealistyczna ikona polskiej stolicy

Symbolem socrealizmu w Polsce jest Pałac Kultury i Nauki. Najwyższy budynek w Polsce, wniesiony w latach 50., mający aż 237 metrów, zawstydza nowoczesną architekturę znajdującej się obok niego galerii Złote Tarasy. Pałac Kultury i Nauki to obowiązkowy punkt na mapie podróży nie tylko śladami socrealistycznej architektury, ale zwiedzania stolicy, zaczynając od najważniejszych jej zabytków. To dar Stalina dla Warszawy, zaprojektowany przez  moskiewskiego architekta Lwa Rudniewowa. Monumentalne figury naukowców, chłopów oraz robotników znajdujące się wokół budynku wprowadzą Was w klimat minionych czasów. Wejdźcie do środka i koniecznie odwiedźcie taras widokowy na 25. piętrze, skąd roztacza się widok na warszawska panoramę. Pięknie prezentuje się pod osłoną nocy, o czym przekonać się możecie od maja do września, kiedy w każdy piątek i sobotę w godzinach 20.00-23.30 czynny jest Taras Nocą.

 

W czterech ścianach komunistycznego mieszkania

 

Chcecie oswoić swoje dzieci z przeszłością swoją bądź Waszych rodziców? Jest takie miejsce w Warszawie, gdzie prywatną przestrzeń wypełniono pamiątkami i rzeczami codziennego użytku z czasów socrealizmu. To Muzeum Czas PRL , które inspiruje, wzbudza ciekawość, wywołuje lawinę pytań, jak to było kiedyś. Jest to prywatna przestrzeń otwarta dla każdego, które powstało z inicjatywy Rafała i Marty Patla, będących przewodnikami po Warszawie, którzy dodatkowo mogą zabrać Was w fantastyczną warszawską podróż Nysami 522. W muzeum zobaczycie gabinet polityczny z lat 40-50, propagandowe plakaty, kącik solidarności z autentycznymi ulotkami i plakatami. Nie zdradzamy jednak wszystkiego 😊! Bilety możecie kupić online za jedyne 5 zł. To niewiele jak na tak wyjątkową podróż w czasie.

 

Na gruzach dawnej Warszawy

 

Odkrywając socrealistyczne zakątki Warszawy, nie można zapomnieć o dwóch osiedlach powstałych w latach 50. Duch tamtejszych czasów żyje w dawnej tętniącej życie żydowskiej dzielnicy na Śródmieściu, gdzie powstało osiedle Muranów. Najlepszym początkowym punktem wycieczki jest ulica gen. Władysława Andersa, na początku której zobaczycie charakterystyczne dla minionych czasów monumentalne bramy. Ciche uliczki dzielnicy otoczone historycznymi gmachami to inna Warszawa, niż ta znana ze współczesnych przewodników.

To nie koniec Waszego socrealistycznego spaceru po Śródmieściu. W jej zakątku ukryte jest osiedle MDM, o którym kiedyś śpiewano "Na dole piach, na dole gruz, a tu piętro widać już". Obejmuje ono rejon placu Konstytucji, ulicy Waryńskiego i Marszałkowskiej. Podziwiając płaskorzeźby na elewacjach budynków, znajdziecie wspólny mianownik socrealizmu łączący MDM z Pałacem Kultury i Nauki.

W ten sposób  toczyło się życie Warszawiaków minionej epoki… pamięć o nich nie zaginęła, pozostały ślady, którymi Wy możecie dzisiaj podążać, wychodząc naprzeciw historii. Po socrealistycznym spacerze po stolicy polecamy odpoczynek w jednym z naszych nowoczesnych apartamentów , aby docenić komfort, który kiedyś był nieosiągalny dla przeciętnego człowieka.

 

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij