Narty kontra snowboard – jak Ty rozstrzygniesz ten pojedynek?

Narty kontra snowboard – jak Ty rozstrzygniesz ten pojedynek?

Sezon zimowy trwa, pierwsi miłośnicy zimowego szaleństwa już szusują po stokach, Zakopane tętni życiem, nie brakuje zarówno amatorów sportów zimowych, jak i doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Od wielu lat trwa rywalizacja pomiędzy miłośnikami dwóch i jednej deski. Narty mają dłuższą tradycję, ale snowboard rośnie w siłę, a na stokach można spotkać coraz więcej młodych i starszych entuzjastów tego sportu. Czy próbowaliście już swoich sił w tej dziedzinie? Planujecie dopiero rozpocząć naukę? Sprawdźcie, czy będziecie lepszymi narciarzami czy freestylowcami.  

PIERWSZE KROKI NA STOKU

Liczniejszą grupą miłośników sportów zimowych wciąż pozostają narciarze. Łatwiej jednak opanować technikę jazdy na snowboardzie. Zaskoczeni? Tak właśnie wskazuje doświadczenie uczniów i nauczycieli. :) Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej wśród najmłodszych. Choć snowboard jest łatwiejszy do opanowania, to fachowcy zalecają, aby naukę jazdy na desce rozpocząć najwcześniej w wieku 4-6 lat. Wszystko za sprawą nienaturalnej pozycji, jaką należy przyjąć podczas zjazdu, oraz wymaganej koordynacji ruchowej, która u malucha może jeszcze nie być wystarczająco dobrze rozwinięta. Najmłodsze dzieci warto więc zacząć oswajać z nartami – dobry wiek na start to już na przykład ukończone 3 latka.

Podstawy jazdy na snowboardzie szybciej opanują osoby mające doświadczenie w jeździe na deskorolce lub desce surfingowej. Pomogą również silne mięśnie tułowia, grzbietu i brzucha, a także bardzo elastyczny kręgosłup. Narciarstwo jest z kolei bardziej kontuzjogennym sportem. Zmorą miłośników dwóch desek są problemy z kolanami – to one podczas jazdy są najbardziej angażowane. Jeżeli Wasze stawy kolanowe są słabe, wybierzcie snowboard, ale jeśli w przeszłości doznaliście kontuzji nadgarstków czy stawów ramiennych, lepszym rozwiązaniem dla Was będą narty. 

ZIMOWE SZALEŃSTWO W WASZYM STYLU

Jazda na snowboardzie jest przez wielu uważana za bardziej widowiskową. Skoki na rampach, jazda po poręczach i boxach, obroty, indy, tail grap… Zapowiada się interesująco, prawda? Zawrotna prędkość, spektakularne hamowanie, efektowne triki… To wszystko jest możliwe zarówno na snowboardzie, jak i na nartach – w obu przypadkach można doświadczyć takich niezwykłych emocjonalnych ewolucji! :) Na początku jednak przede wszystkim pamiętajcie o bezpieczeństwie i nie szalejcie na stoku ponad swoje możliwości. Wszystko przyjdzie z czasem. Snowboard wymaga naprawdę dużych umiejętności balansu ciałem i utrzymania równowagi. Problemem na początku okazuje się teoretycznie proste hamowanie, na które potrzeba mnóstwa energii, aby skręcić ciało i stabilnie zatrzymać się na krawędzi deski. Hamując na nartach, angażujecie z kolei mniej partii mięśniowych, co okazuje się być znacznie łatwiejsze. Słowem, czy na desce, czy na dwóch deskach – trening czyni mistrza: zaczynacie od jazdy po łatwych trasach, a skończcie na snowparku! :)

ZIMOWY OUTFIT, CZYLI WINTER FASHION NA STOKU

Modnie czy wygodnie, a może modnie i wygodnie? Zdecydowanie stawiamy na tę drugą opcję. Moda na stoku jest dzisiaj równie ważna, jak sama technika jazdy. Modny outfit to bardzo przyjemny dodatek do szaleństwa na nartach i snowboardzie. Jest w czym wybierać, projektanci i producenci odzieży sportowej przeznaczonej na zimę prześcigają się w nowatorskich rozwiązaniach. 

Jeżeli jeździcie na nartach, nie możecie wyglądać jak snowboardziści. Cóż, takie prawo białej dżungli. :) Obie grupy entuzjastów zimowych sportów powinny tak samo skoncentrować się na jakości materiału i wykonania kurtki oraz spodni. Te ubrania muszą być nieprzemakalne, chronić przed śniegiem i wilgocią, a dodatkowo zapewniać właściwą cyrkulację powietrza. Snowboardziści noszą szersze spodnie z większą liczbą kieszeni, podobnie jest w przypadku kurtki. Wyróżniają się na stoku neonowymi dodatkami i wyrazistymi, odważnymi kolorami odzieży. Widzicie pomarańczową kurtkę z zielonymi rękawami, kolorową czapkę z pomponem i komin w kratkę? W Waszą stronę zmierza snowboardzista. :) Narciarze stawiają z kolei na bardziej stonowane wzory i kolory, kurtki i spodnie są bardziej dopasowane, ale i one zapewniają także swobodę ruchu. 

Moda na stoku rządzi się swoimi prawami. Oprócz podstawowych elementów ubioru, niezbędne są też dodatki. Zarówno dla zdrowia, jak i właściwego dopasowania się do stylu na stoku, zakładajcie zawsze czapkę, szalik i rękawiczki. Obowiązkowy jest też kask i gogle – tutaj też możecie dzisiaj wybierać spośród szerokiej palety wzorów, kolorów i technologii.

I JAK, CO JEST WASZYM FAWORYTEM?

Czas podjąć decyzję, zima nie trwa wiecznie! Łatwość opanowania nowych umiejętności, indywidualne predyspozycje i ograniczenia, moda i własne upodobania. Sami musicie zdecydować, czy będziecie lepszymi narciarzami czy snowboardzistami. Wszystko w Waszych głowach i mięśniach! :) Nie możecie się zdecydować? Sprawdźcie, czy lepiej czujecie się przypięci do jednej czy dwóch desek, co Wam się bardziej podoba i w czym czujecie się pewniej. Oczywiście najlepiej przekonacie się wtedy, kiedy weźmiecie jedną lub dwie lekcje, zarówno z jazdy na nartach, jak i na snowboardzie. Liczy się przecież dobra zabawa, a sport powinien sprawiać przyjemność, wspierać produkcję endorfin i być cudowną okazją do spędzania wolnego czasu wspólnie z bliskim. Trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania desek! 

A jeśli po zimowych szaleństwach na stoku  czy to na desce czy na nartach  będziecie chcieli odpocząć w ciepłym, przytulnym wnętrzu z kubkiem gorącej herbaty, to najwygodniej Wam będzie w apartamentach Rent like home. Sprawdźcie TUTAJ, gdzie jeszcze możecie się zatrzymać w sezonie zimowym. :) 

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij