Zakamarki warszawskiej Pragi

Zakamarki warszawskiej Pragi

To już Wasz dziesiąty raz w stolicy? Wszystkie warszawskie atrakcje must see już widzieliście? Chcielibyście zwiedzić miejsca nieodwiedzane masowo przez turystów? Tak, rozumiemy Was całkowicie :) 
A czy byliście już na… warszawskiej Pradze? Prawobrzeżna część Warszawy, dla wielu turystów (ale także dla mieszkańców stolicy!) nadal jest miejscem nieodgadnionym i pełnym tajemnic. W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam o najpiękniejszych miejscach drugiej strony Wisły! :)

SOHO FACTORY

Swoista warszawska subdzielnica stworzona na praskim Kamionku i utrzymana w industrialnym, fabrycznym klimacie mieści się przy ul. Mińskiej 25. Teren wypełniony halami i loftami zajmuje aż ponad 8ha. Jego przestrzeń zaaranżowano na części: mieszkalną, biurową i, co najważniejsze, kulturalną. Poniżej kilka punktów na mapie Soho, których nie możecie ominąć!

Po pierwsze - galerie.
W Soho znajdziecie dwie galerie - Leto i Piktogram. Obie znajdują się w jednym budynku, przystosowanym stricte do pełnienia funkcji hali wystawowej - parter podzielono na część jedno i dwupoziomową. W pierwszej z nich odbywają się klasyczne wernisaże grafik i obrazów, a także dzieł wielkogabarytowych. Naturalne światło wpadające przez ogromne, przeszklone ściany wspomaga i uświetnia odbiór sztuki :) Druga część przygotowana została na pokazy sztuki audiowizualnej, w czym specjalizuje się galeria Leto. 
Z galeriami sąsiaduje  kultowa restauracja Mateusza Gesslera - Warszawa Wschodnia. Skosztujecie tu wielu wykwintnych dań zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich, będących połączeniem kuchni polskiej i francuskiej.

Po drugie - teatr.
Teatr SOHO powstał w oparciu o współpracę dwóch instytucji kultury - Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty - zapoczątkowaną przez scenarzystę i dyrektora artystycznego obu teatrów - Igora Gorzkowskiego. Kameralna scena przy Mińskiej zacieśnia więzy między aktorem i publicznością. W styczniu obejrzeć będziecie mogli wyjątkową adaptację powieści Ignacego Karpowicza pt. “Ości”, a w obsadzie zobaczycie między innymi Romę Gąsiorowską!
Teatr Niewielki jest centrum kultury skierowanym w swym przekazie do najmłodszych widzów. Jest też jedynym teatrem w Warszawie, który zarówno repertuarem, jak i wykończeniem wnętrza odpowiada gościom w wieku od roku do 7 lat! Z pewnością zachwyci Was kolorowy hol pełen miękkich poduszek i geometrycznych wzorów. Sala teatralna to kameralne pomieszczenie, które zmieści maksymalnie 45 gości. Jasna drewniana podłoga pozwala na raczkowanie najmłodszym widzom. Aby nie wytracić skupienia maluchów, spektakle trwają tutaj do 45 minut.  

Po trzecie - muzeum.
Elementem, który zachwyca odwiedzających Soho, jest bez wątpienia Muzeum Neonów. Przełamuje ono klasyczne pojęcie muzealnych wystaw, a to dzięki nietypowej, awangardowej tematyce wyposażenia (sprawdźcie sami :) ). Takich neonów jak w Polsce lat ‘60 i ‘70 nie było nigdzie. Z tego powodu twórcy raju neonów postanowili zająć się renowacją i prezentacją ich szerszemu gronu odbiorców. Halę wystawową odwiedzić możecie pięć dni w tygodniu, a bilet kosztuje zaledwie 10 złotych!

MUZEUM WARSZAWSKIEJ PRAGI

Pozostając w temacie muzeów, nie możemy pominąć kultowego muzeum przy ulicy Targowej 50/52. Muzeum Warszawskiej Pragi jest oddziałem Muzeum Warszawy i powstało w związku z rewitalizacją tego obszaru stolicy. Jego zasoby zostały zebrane wspólnymi siłami przez właścicieli muzeum oraz mieszkańców dzielnicy. Dzięki temu na stałej wystawie obejrzeć możecie opowiadaną na różne sposoby historię prawobrzeżnej Warszawy, przejść przez Salę Targu Praskiego, zachwycić się instalacjami artystycznymi przedstawiającymi między innymi koncerty na Stadionie Dziesięciolecia, a także posłuchać anegdot opowiadanych przez Prażan! Muzeum otwarte jest 6 dni w tygodniu, a bilet kosztuje jedynie 15 złotych! 

MAGICZNA ZĄBKOWSKA

Brukowana ulica Ząbkowska pełna jest znanych i mniej znanych zakamarków. Uznawana jest nieoficjalnie za reprezentacyjną ulicę Pragi. Przetrwała przerażający pożar i dwie wojny, a teraz zachwyca przechodniów niepowtarzalnym stylem. Znajdziecie tu między innymi szereg interesujących barów/kawiarni, takich jak W Oparach Absurdu czy Łysy Pingwin. Popularnym punktem na turystycznej mapie jest także Koneser - dawna fabryka wódki, dziś ośrodek kulturalny. Wewnątrz budynku znajdziecie między innymi galerię Bochenska Gallery czy Galerię Klatka
W letnie weekendy ulica Ząbkowska zamykana jest dla ruchu samochodowego w ramach inicjatywy “Otwarta Ząbkowska”. Podczas tego wydarzenia możecie uczestniczyć w koncertach i spektaklach na świeżym powietrzu, a także skorzystać z rozstawionego targu i napić się kawy lub zjeść obiad przy stoiskach gastronomicznych.

CZAR PRL

Dzięki Muzeum PRL-u z warszawskiej Pragi przeniesiecie się do poprzedniej epoki i zobaczycie między innymi typowe mieszkanie z czasów komunizmu. Znajdziecie tu również ekspozycję dotyczącą działalności ruchu “Solidarność”. Muzeum mieści się przy ulicy Grochowskiej 316/320, otwarte jest dla zwiedzających przez cały tydzień, a bilet wstępu kosztuje tylko 8 złotych!

SOHO Factory, Muzeum Warszawskiej Pragi, magiczna Ząbkowska... Chcesz mieć te wszystkie praskie atrakcje na wyciągnięcie ręki? Zatrzymaj się w naszym apartamencie przy ulicy Jagiellońskiej 4, nieopodal stacji metra Stadion Narodowy. :)

Dzięki dobrej komunikacji miejskiej docierającej na Pragę ze wszystkich dzielnic Warszawy (metro, tramwaje, autobusy, pociągi) bez trudu zaledwie w kilka chwil przeniesiecie się w magiczne obszary prawej strony Wisły. Poza wszystkimi subiektywnie wybranymi atrakcjami czekają tu na Was także duże zielone parki, retro osiedla mieszkaniowe, a nawet ogród zoologiczny! Zamiast spacerować po najtłoczniejszych częściach miasta, pozwólcie się porwać niepowtarzalnemu urokowi tej części stolicy! :)

Odkryjcie Warszawę na nowo, dajcie się zaskoczyć!

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij