Tatrzański hiking zimą

Tatrzański hiking zimą

Górskie szlaki przykryte białym puchem nie są przeszkodą dla doświadczonych alpinistów. Są wręcz tacy, którzy znacznie chętniej wędrują po górach zimą niż latem. Zimowe warunki są trudniejsze, wymagają większego doświadczenia i umiejętności. Od czego zacząć przygotowania do górskich wędrówek? Jak ubrać się w góry i o czym pamiętać przed wyjściem na szlak? 

SZLAK GÓRSKI ZIMĄ? ZAHARTUJ SIĘ!

Byliście latem na Kasprowym i poszło gładko? Wydaje Wam się, że zimą nie może być trudniej? A jednak! Może być, jeżeli nie zadbacie o odpowiednie przygotowanie. Wyobraźcie sobie - jesteście na szlaku. Im wyżej, tym większe trudności: śnieg, a nawet oblodzone skały. Mróz szczypie w nosy, wiatr utrudnia szybki krok. W takich warunkach wędruje się znacznie trudniej: traci się więcej energii, a więc potrzeba znacznie więcej siły i kondycji, co z kolei wymaga solidnego treningu przygotowującego organizm do wzmożonego wysiłku. Koniecznie przygotujcie więc swoje ciała na górskie wędrówki jeszcze przed wyjazdem! Zadbajcie o aktywność fizyczną zanim będziecie musieli zmierzyć się z bezlitosnym żywiołem. Wsiądźcie na rower, chodźcie na dłuższe spacery, zapiszcie się na siłownię. Zahartujcie swój organizm, spędzając jak najwięcej czasu na dworze, gdzie macie szansę przygotować się do niskich temperatur.

CIEPŁA KURTKA? NIE TYLKO :)

Planując górskie wędrówki, najważniejsze jest, aby zdawać sobie sprawę z potęgi i nieprzewidywalności gór. Spójrzcie na nie z dużym respektem i koniecznie weźcie pod uwagę ewentualne przeszkody, jakie możecie napotkać na zimowym szlaku. 
Jeśli jeździcie na nartach, z pewnością przyjaźnicie się z bielizną termoaktywną, która pomaga przetrwać długie godziny na zimnie. 😊 Tym razem również potrzebny Wam będzie ten wynalazek, aby uchronić Was przed utratą ciepła, napływem zimnego powietrza, a także pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała przez dłuższy czas. Koniecznie  weźcie też ze sobą bluzę z polaru, a najlepiej dwie: jedną na siebie, drugą do plecaka (przezorny zawsze ubezpieczony). Idealnie, jeśli kurtka i spodnie wykonane są z nieprzemakalnego materiału, doskonale sprawdzi się softshell o właściwościach oddychających. Kurtka obowiązkowo musi mieć kaptur, bo pogoda w górach lubi zaskakiwać. Potrzebować będziecie jeszcze rękawiczek (dodatkowa para w plecaku nie zaszkodzi) i czapki. A buty? Nie mogą przemakać, muszą być wygodne, stabilizować kostkę, być ciepłe i z grubą podeszwą. Zanim wyjdziecie w nich w góry, przetestujcie je na płaskiej nawierzchni. Warto kupić buty o rozmiar większe, żeby zostawić miejsce na ciepłe skarpetki (i tym razem drugą parę wkładamy do plecaka 😊). Nie każdy, kto wybiera się pierwszy raz na szlak zimą, pamięta, aby mieć ze sobą raki. Przydadzą Wam się na pewno, jeśli planujecie wędrówki po bardziej wymagających trasach (na spacer po Dolinie Chochołowskiej nie musicie ich zabierać 😊). Zakłada się je na buty, żeby łatwiej chodziło się po oblodzonej nawierzchni. Zwiększają przyczepność i poprawiają stabilność. Pamiętajcie, aby zawsze dopasowywać raki do butów, nigdy odwrotnie – to but w tym duecie jest ważniejszy, a nie każde raki pasują do wszystkich butów.

POGODA W GÓRACH ZMIENNĄ JEST :)

Zdarza się, że podczas zimowych wędrówek po górach pogoda staje się nie lada wyzwaniem - opady śniegu, zawieruchy, silny wiatr,  nierzadko nawet lawiny (!). Zanim wyruszycie na szlak, dowiedzcie się, jakie warunki atmosferyczne panują w miejscu, do którego zmierzacie. Najlepszym źródłem informacji jest TOPR i GOPR . Znajdziecie tam informacje o tym, jaka jest pogoda w wyższych partiach gór, a także czy istnieją jakieś zagrożenia, które mogłyby zniweczyć Wasze plany. Nie lekceważcie nawet najmniejszych ostrzeżeń. Pamiętajcie, w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie.
Jeżeli warunki pogodowe Wam sprzyjają, pakujcie plecaki i wyruszajcie w góry! Oprócz już wspomnianych zapasowych rękawiczek, skarpetek i bluzy z polaru powinny się w nim znaleźć: mapa, termos z ciepłym napojem, jedzenie (koniecznie dostarczające dużej porcji węglowodanów), naładowany telefon, ewentualnie powerbank, leki przeciwbólowe i zestaw opatrunków. Po górach najlepiej wędrować w towarzystwie, zwłaszcza, gdy dopiero zaczynacie swoją przygodę z zimowymi szlakami.

ZAWSZE PRZYJAZNE ZIMOWE SZLAKI

Nie macie ochoty na ekstremalny zimowy hiking? Chcielibyście po prostu poczuć klimat gór w zimowej scenerii? Malowniczy spacer Doliną Kościeliską będzie jak znalazł. 😊 Tak samo świetnie sprawdzi się krajoznawcza wędrówka na Rusinową Polanę. Z Rusinowej Polany – jeżeli czujecie się na siłach – możecie wejść na Gęsią Szyję. Zdarza się jednak, że nawierzchnia jest tam oblodzona i wieje silny wiatr. Bez raków i ciepłego ubrania absolutnie nie polecamy. Bardzo dobrym punktem wyjścia na wiele ciekawych szlaków jest Dolina Chochołowska. Możecie się z niej udać na Trzydniowiański Wierch. Wybierzcie szlak prowadzący przez Krowi Żleb i Kulawiec, idźcie lasem, aby już przy samym szczycie podziwiać odsłoniętą piękną panoramę Tatr Zachodnich. Dolina Kościeliska, Rusinowa Polana i Dolina Chochołowska są idealne na rozgrzewkę przed bardziej wymagającymi wyprawami. 😊
Kasprowy Wierch zimą? Dla satysfakcji, oszałamiających widoków i sprawdzenia samych siebie? Jeśli macie odpowiedni sprzęt, dobrą kondycję i znajomość szlaku z letnich wędrówek, możecie spróbować swoich sił na Kasprowym Wierchu. Pamiętajcie jednak, że jest on wówczas o wiele bardziej wymagający niż latem. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z górskimi szlakami zimą, dajcie sobie czas i sprawdźcie swoje siły na łatwiejszych trasach. 😊

Góry zimą są piękne, ale także pełne wyzwań i śnieżnych, nie zawsze przyjemnych, niespodzianek. Nie dajcie się zaskoczyć! Oceńcie swoje możliwości, sprawdźcie pogodę, dostosujcie szlak do własnych możliwości, ubierzcie się ciepło i ruszajcie w góry! Mamy nadzieję, że Wasza pierwsza zimowa wędrówka po górach będzie pełna niesamowitych wspomnień. Trzymamy kciuki! 😊

PS Na wszytkich tych, którzy zdecydują się wyruszyć w góry, czekają apartamenty Rent like home. :)

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij