Weekendowy spacer po Warszawie

Weekendowy spacer po Warszawie

Warszawa to miasto, które potrafi zaskoczyć. Jeżeli więc wybierasz się na weekend do stolicy Polski, z pewnością możesz tak dobrać atrakcje, aby nie nudzić się nawet przez chwilę! Przedstawione propozycje to prawdziwy must have przygotowany przede wszystkim z myślą o tych, którzy jeszcze nigdy nie byli w Warszawie, lub znają ją tylko pobieżnie. Skoncentrujemy się na atrakcjach historycznych i na przyjemnym odpoczynku w urokliwych parkach, których jest tutaj co niemiara. 
Zapraszamy na zwiedzanie nieśpiesznym krokiem miasta Syrenki!

STARE I NOWE MIASTO

Warszawska starówka, która dziś zachwyca turystów urokliwymi kamieniczkami czy klimatycznymi restauracjami i kawiarniami, nie zawsze mogła poszczycić się tak imponującym wyglądem. W czasie II wojny światowej została ona bowiem niemal doszczętnie zniszczona i dopiero wieloletnia rewitalizacja przywróciła jej dawną świetność. Co warte uwagi, dzięki pracom rekonstrukcyjnym warszawskie Stare Miasto w 1980 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Podstawowym punktem orientacyjnym i przy okazji miejscem spotkań warszawiaków jest Kolumna Zygmunta III Wazy znajdująca się na Placu Zamkowym. To najstarszy i najwyższy pomnik w stolicy. Wzniósł go syn Zygmunta III, Władysław IV, w 1644 roku. Pomnik ma 22 metry wysokości. Co ciekawe, z pomnikiem wiąże się legenda, która głosi, że gdy król upuści dzierżoną w ręku szablę, miasto czeka rychły upadek. Będąc na Placu Zamkowym, oczywiście nie sposób nie zwrócić uwagi na wzniesiony w XV wieku Zamek Królewski. Największy rozkwit zamku przypadł na okres klasycyzmu, zwłaszcza na czas rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Swój obecny wygląd zawdzięcza powojennej odbudowie przeprowadzonej w latach 70-tych i 80-tych. Wnętrze zabytku wyposażono działami sztuki, które częściowo udało się uratować z wojennej zawieruchy. W środku nie brakuje jednak atrakcji. Znaleźć tam można na przykład Salę Canaletta z 22 oryginalnymi obrazami Bernarda Bellota, czy Salę Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3-go Maja. W sezonie Zamek Królewski można zwiedzać codziennie, a poza sezonem (od 1 października do 30 kwietnia) od wtorku do niedzieli. Bilet na podstawową trasę zwiedzania to koszt 30 złotych.

Odwiedzając warszawską starówkę, nie można pominąć Rynku Starego Miasta. To malowniczy i romantyczny zaułek, gromadzący wokół siebie wiele restauracji. Tutaj także znajduje się otoczony fontanną jeden z trzech warszawskich pomników Syrenki. Nie jest to jednak oryginalna rzeźba, ale jej wierna kopia. „Prawdziwa” Syrenka znajduje się obecnie w pobliżu Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Kolejny punkt starówki warty uwagi to bazylika archikatedralna pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ulicy Świętojańskiej. Z zewnątrz budynek nie wygląda szczególnie efektownie, ale swego czasu był on najważniejszym sakralnym obiektem Rzeczypospolitej. To właśnie tutaj swoje kazania wygłaszał m.in. Piotr Skarga, tutaj także pochowano Stanisława Augusta Poniatowskiego, Gabriela Narutowicza, czy Henryka Sienkiewicza. Od 1994 roku w bazylice odbywa się z kolei Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”. Na tyłach kościoła położony zaś jest bardzo romantyczny, mało znany placyk, tzw. Kanonia, który do XVIII wieku pełnił funkcję cmentarza.

Podczas spaceru ze Starego na Nowe Miasto powita nas widowiskowy Barbakan. To jedna 
z pozostałości murów obronnych miasta, powstała w 1548 roku. Przy samych murach znajdują się kolejne turystyczne atrakcje wraz z tą wzruszającą – i prawdopodobnie jednocześnie najbardziej znaną – Pomnikiem Małego Powstańca.

Nowe Miasto, wbrew swojej nazwie, jest równie historyczne co Stare, bo powstało już w XIV wieku. Patrząc na panoramę współczesnej stolicy, trudno uwierzyć, że aż do XVIII wieku Nowe Miasto nie stanowiło części Warszawy, a było niezależnym miastem z własnym ratuszem. Podobnie jak starówka, w 1944 roku zostało ono kompletnie zniszczone, ale z czasem udało się odbudować powojenne szkody. Obecnie znaleźć tu można wiele zabytków sakralnych, między innymi kościół św. Ducha w stylu barokowym. Ciekawostką jest, że tuż przy kościele zlokalizowany jest najmniejszy budynek w Warszawie, w którym teraz znajduje się kiosk. Przy Rynku Nowego Miasta położony jest jeszcze jeden kościół – kościół pod wezwaniem św. Kazimierza ufundowany przez żonę Jana III Sobieskiego, słynną Marysieńkę. W trakcie powstania warszawskiego we wnętrzu świątyni służyło za szpital powstańczy. 

Spacerując w okolicach Nowego Miasta, warto odwiedzić również pałac Krasińskich. Pierwotnie typowo barokowa budowla, inspirowana podobnymi rezydencjami magnatów, skrywa w swoich wnętrzach część zbiorów Biblioteki Narodowej. Pałac otoczony jest Ogrodem Krasińskich – niezwykle zadbanym miejskim parkiem, w którym są jeszcze drzewa pochodzące z XIX wieku. To wprost idealnie miejsce na krótką regenerację sił w trakcie spaceru. 
 

TRAKT KRÓLEWSKI

Trakt Królewski to najbardziej reprezentacyjna arteria Warszawy, łącząca dawne rezydencje władców: Zamek Królewski i Pałac w Wilanowie. Rozpoczynając wędrówkę od strony Zamku, przechodzimy przez Krakowskie Przedmieście – zadbaną ulicę, przy której mieści się m.in. główny kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Wzdłuż chodników Krakowskiego Przedmieścia umieszczone zostały kubiki z reprodukcjami wizerunków XVIII-wiecznej Warszawy. Przy tej ulicy, pomiędzy Placem Zamkowym a bramą uniwersytecką, zlokalizowany jest również XV-wieczny kościół św. Anny. Kościół ten był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, stąd m.in. za klasycystyczną fasadą kryje się barokowe wnętrze świątyni. Co szczególnie ważne dla zwiedzających Warszawę, dzwonnica kościoła pełni rolę świetnego punktu widokowego. Przy Krakowskim Przedmieściu położony jest również pięciogwiazdkowy Hotel Bristol z neorenesansową fasadą i wnętrzami z elementami Art Deco z początków XX wieku, oraz Pałac Namiestnikowski – siedziba prezydenta RP.

Nieopodal Krakowskiego Przedmieścia usytuowany jest także Plac Piłsudskiego 
z arkadowym Grobem Nieznanego Żołnierza, a także Ogród Saski z charakterystyczną fontanną i rokokowymi rzeźbami. Z Krakowskiego Przedmieścia blisko również do Placu Teatralnego z klasycystycznym budynkiem Teatru Wielkiego. Spektakl w Teatrze Wielkim to z pewnością wspaniały pomysł na zakończenie jednego z dni weekendowej wycieczki po stolicy.

Przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia jest Nowy Świat, najdroższa ulica Warszawy. Latem zamienia się ona w deptak bogaty w wiele wydarzeń artystycznych. Bocznymi od niej ulicami jest Foksal zamknięty neorenesansowym Pałacem Zamoyskich, oraz Chmielna z niezliczonymi kawiarniami, przy której można usłyszeć tradycyjne warszawskie piosenki. Idąc w dół, dojdzie się do Placu Trzech Krzyży z nawiązującym do stylu rzymskiego Panteonu kościołem św. Aleksandra.

Stąd już naprawdę blisko do jednej z głównych atrakcji stolicy – zespołu pałacowo-ogrodowego w Łazienkach Królewskich. To prawdziwa zielona, spokojna oaza w samym centrum dużego miasta. Najważniejszym obiektem ogrodu jest Pałac na Wodzie, w którym za czasów panowania ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego – odbywały się słynne obiady czwartkowe. Jest tu także Teatr na Wodzie, Pomarańczarnia, Kordegarda, Biały Domek i wiele innych obiektów udostępnionych do zwiedzania. 

W Łazienkach znajduje się również pomnik Fryderyka Chopina. Latem wokół pomnika odbywają się koncerty muzyki poważnej. Tuż przy Łazienkach mieszczą się z kolei Park Ujazdowski wraz Zamkiem Ujazdowskim – siedzibą prężnie działającego Centrum Sztuki Współczesnej.

Zmierzając na południe Traktu Królewskiego, mija się klasycystyczny Belweder, czyli drugą siedzibę prezydentów RP. Korzystali z niej między innymi marszałek Józef Piłsudski czy Gabriel Narutowicz. Co ważne, część budynku można zwiedzić bezpłatnie.

Końcową atrakcją Traktu Królewskiego jest Pałac w Wilanowie zbudowany jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Przez kolejne lata pałac należał do najmożniejszych rodów magnackich dawnej Rzeczypospolitej, stąd jego zabudowania zachwycają swoim rozmachem. Wnętrze pałacu stanowi wyposażenie reprezentujące aż trzy epoki historii sztuki. Otoczeniem zabudowań są z kolei wspaniałe ogrody, które również stanowią kompilację artystycznych stylów. Znajdziemy tutaj ogród barokowy, romantyczny park angielski czy ogród w stylu neorenesansowym. Pałac w Wilanowie to kolejny zielony zakątek Warszawy. W sezonie turystycznym czwartki są dniem bezpłatnego zwiedzania. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 20 złotych.

Zaproponowana przez nas trasa spaceru to podstawowy plan na weekendowe zwiedzenie Warszawy. Niewątpliwą zaletą takiej trasy jest to, że wszystkie wymienione atrakcje znajdują się niemalże w linii prostej, od której można dowolnie zbaczać, poszukując jeszcze innych niezwykłych miejsc. Warto także pamiętać, że do Łazienek czy Pałacu w Wilanowie można bez problemu dojechać komunikacją miejską.

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij