Weekend dla pary w Zakopanem - jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Weekend dla pary w Zakopanem - jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Macie zaledwie dwa-trzy dni na naładowanie akumulatorów przed powrotem do pracy? Chcecie ten czas spędzić aktywnie lub po prostu – dobrze odpocząć? Marzy wam się romantyczna sceneria, bajkowe zachody słońca i smaczna kuchnia? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, weekend w Zakopanem to propozycja stworzona dla was!

POMYSŁY DLA BARDZIEJ AKTYWNYCH

Zakopane w cieplejszych miesiącach wiosennych i letnich nie traci wcale swojego uroku Zimowej Stolicy Polski. Zamieniając może przymiotnik na „Letnia”. Zielone korony drzew, soczysta trawa, srebrzyste potoki i majestatyczne szczyty górskie osnute chmurami -chociażby dla tych widoków warto wybrać Zakopane jako cel krótkiego wyjazdu weekendowego. 

Aktywni turyści, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji podziwiać uroku Morskiego Oka, z pewnością powinni umieścić ten punkt na liście swojego must have. Trasę podstawową warto rozpocząć na Palenicy Białczyńskiej. Widokowa ścieżka jest w większości pokryta asfaltem, dzięki czemu nie jest ona szczególnie męcząca, chociaż dość długa. Warto pamiętać, że aby znaleźć miejsce parkingowe w okolicach Palenicy Białczyńskiej, należy dojechać tam rano. Morskie Oko to gwarancja górskich widoków bez konieczności posiadania specjalnego ekwipunku. Po drodze podziwiać można wspaniałe atrakcje: Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki ze Schroniskiem im. Wincentego Pola (założone w 1876 roku i później rozbudowywane).

Kasprowy Wierch to kolejny punkt obowiązkowy. Bardziej wygodni turyści wjadą na jego szczyt kolejką linową, stojąc najpierw w ciągnącej się kolejce. Sprytni – kupią bilet online na stronie PKL. Ci bardziej aktywni wybiorą z kolei podróż na własnych nogach. Zdobycie tej góry szlakiem z Kuźnic zajmuje około trzech godzin. Wyruszyć warto rano, by zdążyć z Kasprowego zejść przed zmierzchem i by móc dowoli nacieszyć się górskimi pejzażami. Dlatego w swoich planach warto poświęcić na to cały dzień. Dla tych, którzy niekoniecznie czują się na siłach, aby wspiąć się na sam szczyt Kasprowego, proponujemy pokonanie mniej wymagającej trasy do Kalatówek. Z tej polany reglowej w Dolinie Bystrej rozciąga się majestatyczny widok na rejon Kasprowego Wierchu i trasę kolejki linowej. Po drodze do Kalatówek warto zatrzymać się na chwilę w Klasztorze Albertynek i Pustelni Brata Alberta, w której gościli m.in. Stefan Żeromski, czy Stanisław Witkiewicz.

Jeżeli macie mniej czasu, rozwiązaniem jest Gubałówka. Jej zdobycie może nie wygląda tak samo spektakularnie, ale pozwala w zamian napawać się górskimi pejzażami w pigułce już w jedno popołudnie. Dodatkowo warto zobaczyć także krajobrazy ze słynnej Wielkiej Krokwi. Latem można wejść na samą górę i chociaż przez moment poczuć się jak skoczkowie przed startem.



Spacer Doliną Chochołowską to obowiązkowy punkt zwiedzania okolic Zakopanego w marcu i kwietniu. Wówczas ten teren jest wprost spowity krokusami. Na samą wycieczkę warto przeznaczyć pół dnia. Trasa jest łatwa, różnica wysokości to tylko 225 metrów. Samochód pozostawić można na Siwej Polanie. Dodatkowo trasę Siwa Polana – Polana Huciska można przejechać kolejką „Rakoń”. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów przed wejściem do Doliny. To znakomity pomysł na relaks w spokojnym otoczeniu majestatycznych gór. Zwłaszcza, że taka wycieczka jest możliwa do zorganizowania nawet przy weekendowym wyjeździe do Zakopanego. Dolinę wyróżnia to, że jest najdłuższą, największą i najdalej wysuniętą na zachód doliną w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie można zapominać o urokliwej Polanie Chochołowskiej z położonym na niej schroniskiem, a także o Kaplicy św. Jana Chrzciciela, która została zbudowana w 1960 roku specjalnie na potrzeby serialu Janosik. To w niej kręcono na przykład sceny ślubu Janosika i Maryny.



ZATRZYMUJĄC BIEG CZASU...

Największą atrakcją Zakopanego jest jego atmosfera. Wystarczy spojrzeć nieco szerzej poza stoiska na Krupówkach i skręcić w którąś z bocznych uliczek, aby móc nacieszyć się powiewem dawnej, artystycznej bohemy, której czar pozostał jeszcze w tym mieście. Willa Koliba przy Kościeliskiej 18, to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. W środku podziwiać można artystyczne meble i drobne przedmioty użytkowe, co jest doskonałym pomysłem dla osób ceniących sztukę.

Macie ochotę na więcej artystycznych przeżyć? W takim razie wybierzcie się na jeden ze spektakli w Teatrze Witkacego. Jego założyciele powzięli sobie za cel wskrzeszenie młodopolskich tradycji zakopiańskich, kiedy spotykali się tutaj przedstawiciele bohemy. Kulturalny weekend? Dlaczego nie!
Spacer po uliczkach Zakopanego nie byłby pełny bez wizyty na jego najbardziej znanej nekropolii – Cmentarzu na Pęksowym Brzysku. To miejsce wiecznego spoczynku Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy Stanisława Witkiewicza. Wiele grobowców stanowi prawdziwe arcydzieła sztuki. Spokój tego miejsca działa bardzo inspirująco i pozwala odciąć się nieco od pędu codzienności.

DLA GŁODOMORÓW I MIŁOŚNIKÓW NOWYCH SMAKÓW

Pobyt w Zakopanem nie może upłynąć bez wizyty w tradycyjnej karczmie góralskiej. Dużą popularnością cieszy się Bąkowo Zohylina Niźnio w Parku im. Piłsudskiego. W karcie znajdują się oczywiście typowe dania polskie, uwzględniające góralską tradycję. Macie ochotę spróbować kwaśnicy lub jagnięciny i nie do końca wiecie czym są moskaliki? To idealne miejsce na wspólne, wieczorne wyjście. Inną propozycją na klimatyczne wnętrze i smaczny posiłek przy dźwiękach góralskiej kapeli, jest Karcma Holny przy ulicy Krzeptowskiego. W tutejszym menu znajdziecie szeroki wybór tradycyjnych dań mięsnych, których smakiem najlepiej cieszyć się w towarzystwie przyjaciół. Kolacja w karczmie to możliwość doświadczenia góralskiego folkloru w wersji ekspresowej.




A jeżeli chcecie spróbować czegoś bardziej wyszukanego, przy Krupówkach zlokalizowana jest Restauracja Halka, w której szef kuchni łączy góralską tradycję z nowoczesnymi elementami, proponując swoje autorskie potrawy.

Macie tylko weekend i marzycie o wyjeździe w trakcie którego nieco oderwiecie się od codzienności? Zakopane to świetny wybór. W ciągu kilku dni nacieszycie się jego atmosferą, odetchniecie zapachem gór i z pewnością zatęsknicie za dłuższym pobytem w tym miejscu. W końcu liczni artyści nie bez powodu wybierali właśnie Podhale jako swoje miejsce na Ziemi.

 

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij