Trzy tatrzańskie trasy dla zielonych

Trzy tatrzańskie trasy dla zielonych

Wybierasz się po raz pierwszy w Tatry, a twoja znajomość górskiej topografii jest znikoma? Nie możesz pochwalić się żelazną kondycją, ale jednocześnie chciałbyś podziwiać piękne krajobrazy? Przygotowaliśmy dla ciebie wybór tras, które nie wymagają specjalnych sportowych przygotowań – i nie myślimy tutaj o Morskim Oku czy Gubałówce. 😊 

TRASA NA DOBRY POCZĄTEK

Pierwsza proponowana trasa przygotowana została z myślą o nowicjuszach górskich wycieczek. Trasa dla początkujących nie oznacza jednak, że będzie nudno. Absolutnie! Zaczynasz na parkingu w pobliżu Wierchu Poroniec. Dojeżdżasz do niego własnym autem (parking to koszt 20 złotych za dzień) lub jednym z busów, które kursują tędy do Łysej Polany (kierunek Morskie Oko). Wysiadasz na pierwszym przystanku za Głodówką – od razu zauważysz zielony szlak wiodący na Rusinową Polanę. Dojście do niej spacerowym krokiem zajmie ci około 45 minut, jest tylko delikatnie pod górę. Początek podejścia wiedzie przez przyjemny las iglasty, gdzie spomiędzy prześwitów drzew wyłaniają się tatrzańskie widoki. Po dojściu na polanę nie zabraknie miejsca na odpoczynek, a na tych, którzy zdążyli w międzyczasie zgłodnieć, będzie czekać bacówka z oscypkami i bryndzą. Przy ładnej pogodzie z Rusinowej Polany widać między innymi szczyt Gerlacha czy Rysy, czyli prawdziwe tatrzańskie „must see”.

Dalsza trasa, około 45 minut zielonym szlakiem, wiedzie na Gęsią Szyję. Trasa jest już nieco bardziej wymagająca, ale pokonuje się ją w miarę wygodnie po szerokich stopniach. Gęsia Szyja to szczyt w dużej mierze zalesiony - sam jej czubek jest jednak pokryty łysymi skałami. Z niej roztacza się z  piękna perspektywa na Tatry Bielskie oraz Wysokie. To idealny czas na pamiątkowe zdjęcia, nacieszenie się widokami i… ruszasz dalej!

Wracasz na Rusinową Polanę dokładnie tym samym szlakiem – zejście zajmuje tylko 30 min. Stamtąd spacerem wzdłuż niebieskiego szlaku (15 min.) podejdź do Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Powstanie tego okazałego drewnianego kościoła, znajdującego się pod opieką dominikanów, związane jest z postacią Marysi Murzańskiej – 14-letniej pasterki, której około roku 1860 miała ukazać się postać Matki Boskiej. Miejsce objawienia szybko stało się celem pielgrzymek, a w 1936 roku zbudowano kaplicę, która po wielokrotnym rozbudowywaniu zyskała dzisiejszy kształt. Wiele osób trafia także w okolice sanktuarium, aby na położonym nieopodal cmentarzu spojrzeć na tablice z nazwiskami osób, które straciły życie w górach.

Z Wiktorówek istnieją dwie możliwości powrotu. Możesz albo wrócić na Rusinową Polanę i dalej na Wierch Poroniec (to opcja zwłaszcza dla osób zmotoryzowanych, którzy zostawili samochód na parkingu), albo udać się w dół niebieskim szlakiem, w stronę szosy do Zakopanego. Ta druga opcja jest niestety pozbawiona walorów widokowych.

Cała wyprawa może się zamknąć nawet w 3 godzinach. 
 

TRASA WIDOKOWA

Zależy ci na pięknych widokach, a poprzednią trasę przeszedłeś bez problemu? W takim razie wybierz się na Nosal i Wielki Kopieniec! Trasa ma długość około ośmiu kilometrów i również jest całkiem łatwa. Zaczynasz się od Murowanicy, gdzie wchodzisz na zielony szlak prowadzący na Nosal (około 55 minut). Na ścieżkę szlaku dostaniesz się, skręcając w lewo przed tamą wodną, kawałek za przystankiem Murowanica. Podążając tą drogą dotrzesz na Nosalową Polanę, na której zacznie się nieco trudniejszy etap przygody – od tego momentu wejście na Nosal to wspinaczka po charakterystycznych, dość nieprzyjemnych, schodkach i formacjach skalnych. Trudy wycieczki zrekompensują jednak widoki, które ze względu na rzadkie zalesienie są jak na wyciągnięcie ręki. 

Z Nosalowej Przełęczy możesz także podejść żółtym szlakiem na Olczyską Polanę (30 min.). Co ciekawe, dokładnie w tym miejscu krzyżuje się aż 9 różnych ścieżek turystycznych, co jest absolutnym tatrzańskim ewenementem. Sama przełęcz jest mocno zalesiona i podziwianie okolicy z tej perspektywy jest niestety raczej niemożliwe. Z kolei na polanie, która w XVIII wieku stanowiła centrum Hali Olczysko, można zobaczyć 3 zachowane z tamtych czasów tradycyjne budynki pasterskie. Jeżeli jesteś już na Olczyskiej Polanie,  wejdź na zielony szlak, który prowadzi na Wielki Kopieniec. Aby skręcić na trasę, przejdź przez mostek i wejdź ponownie do lasu. Podejście do Polany Kopieniec jest dość męczące, ale trwa jedynie 35 minut i znajduje się na nich kilka tradycyjnych szałasów górskich pasterzy. Z tego miejsca pozostaje już tylko 20 min. do szczytu Wielkiego Kopieńca. Początkowo szeroka, komfortowa ścieżka, zamieni się w kamienne schody, a po kilku minutach będziesz już mógł cieszyć oko zachwycającymi pejzażami. Widać stąd (przy dobrej pogodzie) Czerwone Wierchy, Giewont i Podhale. 

Ze szczytu Wielkiego Kopieńca zejść można bezpośrednio do Toporowej Cyrhli zielonym, a następnie czerwonym szlakiem (1 godz.). W tej najwyżej położonej dzielnicy Zakopanego przy ulicy Cyrhla 25 mieści się restauracja 7 Kotów, w której bywali Jarosław Iwaszkiewicz i Karol Szymanowski.


SPOKOJNY SPACER DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych przygotowaliśmy z kolei propozycję trasy na Polanę Strążyską, na którą można dojechać nawet z wózkiem na pompowanych kołach. Po drodze nie ma schodów ani niebezpiecznych progów.

Przygoda rozpoczyna się w Dolinie Strążyskiej, gdzie bez większych problemów dostaniesz się pieszo z centrum Zakopanego. Szczególnie warto wybrać się tu rano, kiedy nie ma jeszcze wielu turystów. Dnem doliny płynie nieduży, ale wartki Potok Strążyski tworzący malownicze kaskady. To jego wody są odpowiedzialne za stworzenie jednej z największych atrakcji regionu – Wodospadu Siklawica. Z parkingu w dolinie czerwonym szlakiem dojdziesz na Polanę Strążyską (około 40 minut). Na trasie będzie czekać kilka ciekawych obiektów: pięć wysmukłych dolomitowych skał zwanych Kominami Strążyskimi oraz Skała Edwarda Jedlinka z pamiątkową tablicą upamiętniającą czeskiego publicystę, wielkiego piewcę przyjaźni polsko-czeskiej. Na samej Polanie Strążyskiej, oprócz przyjrzenia się urokliwym szałasom pasterskim, możesz także zajrzeć do herbaciarni.

Z Polany Strążyskiej żółtym szlakiem wyłożonym kamieniami warto podejść do Wodospadu Siklawica (10 min.). Wodospad zlokalizowany jest na północnej ścianie Giewontu, a jego wysokość sięga 23 metrów. Powrót do Zakopanego prowadzi tym samym szlakiem.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bez względu na wybraną opcję trasy, mniej czy bardziej wymagającą, zawsze warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i komunikaty TOPR. Oprócz tego trzeba zadbać o wygodne buty (najlepiej sięgające ponad kostkę), cieplejszy strój w razie ochłodzenia, a także odpowiedni zapas wody i jedzenia (warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady). Ważne jest także, aby koniecznie poinformować kogoś o przebiegu zaplanowanej trasy, a także zabrać ze sobą w pełni naładowany telefonu. 

Gorąco zachęcamy do bezpiecznych górskich wycieczek. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas szlaki pozwolą choć częściowo na odkrycie piękna tatrzańskiej przyrody!

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 533 300 911
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij