Chwała wysokościom nad morzem!

Chwała wysokościom nad morzem!

Nasze polskie wybrzeże morskie, to nie tylko niziny i depresje. Co kawałek można się natknąć na różne punkty widokowe, wysokie obiekty, wzniesienia i inne miejsca, z których roztaczają się przepiękne panoramy. A jak jest w Międzyzdrojach? Gdzie tu można „poczuć wyższość” nad plażą i morzem? Trochę tego jest. Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze

Do najbardziej znanych atrakcji wysokościowych należy Kawcza Góra oraz Wzgórze Gosań w Wolińskim Parku Narodowym. Znajdują się one na czerwonym szlaku (więcej o szlakach można przeczytać w tekście „Piesze wędrówki po ziemi międzyzdrojskiej”).

Na Kawczą Górę (61 m n.p.m.) we wschodniej części Międzyzdrojów dotychczas prowadziły dwie drogi: od strony plaży lub lasem. Z powodu ostatnich doniesień dotyczących naruszenia klifu przez sztorm, schody od strony plaży zostały dla turystów zamknięte. Pozostaje alternatywa leśna. Z Kawczej Góry możemy podziwiać niesamowite widoki na Zatokę Pomorską - plażę w Międzyzdrojach wraz z molo, czy nawet mocno oddalone porty w Niemczech. Co ciekawe, warto wspomnieć, że drewniane schody od strony plaży uznano za najdłuższe i najwyższe nad Morzem Bałtyckim. Mierzą 128,5 m długości, mają wysokość 51 m i mają 267 stopni.

Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższy szczyt na polskim wybrzeżu, usytuowany przy szosie nr 102 w pobliżu Międzyzdrojów. Stąd roztacza się panorama na Międzyzdroje, Świnoujście i Ahlbeck. W wodach morskich można dostrzec pozostałości niemieckiego statku - betonowca z czasów II Wojny Światowej. Na samej górze są także poniemieckie resztki bunkrów i wieży obserwacyjnej. Całość mieści się na klifie porośniętym sosnami i bukami.

 

Popularne

Wzgórza Kozierowskiego (56 m n.p.m.), które zdobędziemy na szlaku niebieskim, są punktem widokowym na miasto Międzyzdroje od strony południowo-wschodniej. Droga na wzgórze prowadzi przez buczynowo-sosnowy las. Nazwa miejsca wywodzi się od Stanisława Kozierowskiego - historyka, duchownego i prof. Uniwersytetu Poznańskiego.

Kolejne wzniesienie - Wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.) na szlaku niebieskim, przy jeziorze Turkusowym, to uroczy zakątek. Może się poszczycić jedynym w swoim rodzaju widokiem na Wsteczną Deltę Świny, Zalew Szczeciński, wyspę Uznam.

Dalej, we wsi Lubin, natrafimy na grodzisko średniowieczne (50-52 m n.p.m.). Z położonego tutaj tarasu widokowego nad klifem rozpościera się panorama na Zalew Szczeciński i Krainę 44 Wysp. Gród jest pozostałością po Wolinianach z IX-XII wieku. Prace archeologiczne potwierdziły obecność kościoła z pierwszych lat chrystianizacji na tych ziemiach. Obok świątyni znajdowało się cmentarzysko z ludzkim szczątkami.

 

Nietuzinkowe

Biała Góra (68 m n.p.m.), czyli ścieżka przyrodniczo-historyczna, która znajduje się pomiędzy Kawczą Górą a Górą Gosań, jest nie lada gratką dla fanów obiektów militarnych. W wysokim klifie, w latach 30-tych XX wieku, wybudowano tu konstrukcje budowlane na potrzeby Szkoły Artylerii Pokładowej Marynarki Wojennej III Rzeszy. Po wojnie utworzono stanowiska armat, schron i wieże. Na odcinku 1300 m można zobaczyć niektóre z tych obiektów. Jeśli wysokość 68 m nie satysfakcjonuje, 250 metrów dalej na południowy-wschód jest wzniesienie bez nazwy, które ma 87,6 m n.p.m.

 

Niedostępne (jako ciekawostka)

Wzniesienie z Latarnią „Kikut” (70-75 m n.p.m.), nieco dalej, bo w okolicach Wisełki, to ciekawy punkt widokowy w Wolińskim Parku Narodowym, ale niedostępny dla turystów. Sygnał świetlny z automatycznie działającej latarni może dotrzeć na odległość nawet 12 mil morskich (około 30 km). Latarnia jest najwyżej położoną na polskim wybrzeżu, sama wieża ma 18,2 m wysokości.

Także niedostępne i zarazem najwyższe wzniesienie na wyspie Wolin to Grzywacz (115,9 m n.p.m.). Położone w Wolińskim Parku Narodowym, oddalone jest 800 m od morza i 400 m od drogi nr 102.

 

To nie wszystko. Jeśli chcecie na odpowiedniej wysokości się zrelaksować, mamy idealne rozwiązanie. Zajrzyjcie do naszych apartamentów w Międzyzdrojach, np. do Tulipan Penthouse. Nisko tam nie jest, a i widoczki są!

wyślij zapytanie

* pola wymagane

Dla gości
+48 22 250 87 94

Dla właścicieli zainteresowanych wynajmem
+48 22 250 87 94
info@rentlikehome.com

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij